Najnowsza Galeria

Najnowsze artykuły
Z polonijnych dozynek 18 sierpnia 2019
Z pożegnania Antoniego Bosaka i Teresy Kaźmierczak ,czerwiec 2019
Z pożegnania Jana Zbroji lipiec 2019
ze spotkania w Baranowie Sandomierskim
Tryptyk wiosenny Alina Szymczyk
Z majówki poetyckiej w Radoszycach 21 maj 2019
Ze spotkania poetyckiego w Gowarczowie 20 maja 2019
Z wieczoru promocyjnego 21 lutego 2019
Kolędowanie Strong Femily - Silna rodzina 01/29/19
Opłatek Rodziny Radia Maryja 01/06/19
Kategorie
Ogłoszenia
Wiersze
Tryptyk - Wiara Miłość Nadzieja
Marianna Celińska z Podlasia - wiersze
Marianna Celinska z Polski - wiersze
Marianna Celińska z Polski - wiersze
Marianna Celińska z Polski - wiersze
Zakochana jesień
Dzień listopadowy - Władysław Panasiuk
wiersz - Bożena Pawłowska-Kilanowski z Kanady
"Obym ocalała i żyła " Tryptyk /Do Ewangelii 13 Niedziela Zwykła/
...a jednak zmienia sie co dzień
Powrót
Friday, November 23, 2018
Poetycki października 2018 w JOM
W drugi piątek października po wieczornej mszy, odbyło się kolejne spotkanie z poezją w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Swoją twórczość prezentowało dwóch autorów Elżbieta Oliwkiewicz Allen zamieszkała w Chicago i Jerzy Woldański z Oleśnicy k/Wrocławia . Wieczór składał się z trzech części, pierwsza w hołdzie Janowi Pawłowi II opiekunowi Zrzeszenia. Tą część wieczoru prowadził Jan Żółtek długoletni członek ZLP w Chicago, poeta i prozaik, autor trzech książek w jezyku literacki i w gwarze góralskiej. Przeczytał wiersze przeznaczone dla Ojca Świętego swoje, jak również koleżanki z Polski Janiny Malicki. To już 40 lat kiedy Karol Wojtyła polski kardynał został wybrany na biskupa Rzymu, a zarazem na Stolicę Piotrową. To wydarzenie miało ogromne znaczenie dla kościoła i świata. Przypomnijmy ważne wydarzenia związane z Janam Pawłem Wielkim:„16 październik 1978 rok został wybrany Polak, od 455 lat nie Włoch, a zarazem najmłodszy od 1846 roku biskup Rzymu. W czasie pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, zyskując miano „papieża-pielgrzyma”, odwiedził 132 kraje raz lub wielokrotnie i około 900 miejsc. Pierwszą pielgrzymkę do Polski Ojciec Święty odbył w dniach 2-10 czerwca 1979 roku.Wówczas to powiedział słynne słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” Wybór papieża Polaka przyczynił się do upadku komunizmu, a słowa wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu „Nie lękajcie się!”, stały się jego myślą przewodnią. Jan Paweł II przypominał także, że wolność, niepodległość, dobrobyt nie są dane na zawsze i że każdy musi walczyć o rzeczy najważniejsze. Szczególnie słowa te wybrzmiały na Westerplatte, gdzie Papież zwracając się do młodzieży powiedział: „Każdy z was (…) znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”. Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat i był również okresem, w którym z inicjatywy papieża wprowadzono wiele przełomowych zmian w Kościele. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, beatyfikowany został 1 maja 2011 roku, a 27 kwietnia 2014 roku ogłoszony świętym. Co roku w październiku jak również na wiosnę poeci ze ZLP im.JP II swoje wiersze poświęcają Świętemu i Wielkiemu Polakowi. oto wiersz „Wspomnienia” Ewy Bielicki

Ojcze Święty wiele lat mija
smutno pusto bez Ciebie
wspomnienia ożywiają
nauka Twoja wyznacza drogę
- nie lękajcie się -
- śmiało idźcie przed siebie -
- nieście światło Chrystusa -
- głoście codziennie Ewangelię -

jakże proste Twoje słowa
będziemy pamiętać realizować
śmiało z podniesioną głową
nikt się nie ustraszy nic nie przeszkodzi

bez Ojca Słowiańskiego niełatwo
trudny szlak wyboistą drogą
jak iść bez lęku wcielać w życie
Twoją naukę i słowa

słuchając Ciebie łatwa była mowa
lecz gdy głos zamilkł - cisza
wszystko na nowo trzeba przewertować
mocno się trzymać nieść prawdę
iść iść razem pod górę
odnaleźć źródło miłości. „
Po odśpiewaniu przez zebranych Barki ulubionej pieśni Jana Pawła autorzy prezentowali swoje utwory. Elzbieta Oliwkiewicz – Allen, rozpoczęła wierszem dla Jana Pawła. „Wielki to dzien. Kanonizacja J. P. II”
„Pasterz głoszacy
Słowo Boże J. Paweł II
Połączył nas wiarą i nadzieją.
Tyle się natrudził ...

Tyle słów pokrzepienia
Okazanej miłości ...
Serca czystego, dla
Wierzących i nie wierzących

Wyjatkowy Papież,
Syn Narodu Polskiego.

Nasz brat jest już ze świętymi,
w ogrodach szczęścia,
wśród białych liliyi...
harmoni „Raju” istnienia.(…). Elżbieta urodziła sie w Kielcach, w niedalekiej odległości od pięknych, malowniczych Gór Swietokrzyskich, gdzie zdobywała wiedzę w tut. szkołach.

Ukrztałtowana w duchu patriotycznym, wychowana na wzorcach biblijnych i romantycznych, ksztaltowała wrazliwości na losy i cierpienie ludzie, co wpłynęło na tematykę jej twórczosci. Jako młoda dziewczynka, wyróżniała się wieloma talentami, rozwijając je w miejscowym Domu Kultury. Apsolwentka Liceum Ogólnoksztalcacego im. Sniadeckich w Kielcach. Pracowala w PSS. WSS., dlugoletni pracownik banku PKO. SA w Kielcach. Do USA przyjechala 1987 roku, aby zwiedzać kontynent, gdzie zamieszkuje do dzisiaj. Życiowe doświadczenia stały się inspiracją do pisania wierszy. Po wielu latach odważyła się pokazać swoje wiersze, które zaczęła publikować w polonijnej prasie. Swoje wiersze zamieściła w kilku almanachach poetyckich wydanych przez ZLP im.Jana Pawłą II w Chicago pod redakcją dr Macieja Andrzeja Zarębskiego. Jej poezja gosciła na programie radiowym "O Nas, dla Nas" Sylwestra Skóry, oraz w Bibliotekach Publicznych w Chicago ( spotkanie autorskie). Należy do koła Literacko – Dramatycznego im. Kazimierza Przerwy Tetmajera, Klubu Świętokrzyskiego w Chicago . Tego wieczoru Elżbieta recytowała swoje utwory z pamięci, przeplatając barwnymi wspomnieniami z życia emigranta.
Tematyka jej wierszy to miłość do drugiego człowieka, tęsknota za Ojczyzną pozostawioną nad Wisłą, piękno świata podarowanego człowiekowi przez Stwórce, życie które niesie szereg niespodzianek. Autorka często zarzuca słuchaczy lawiną słów, próbując nauczać jak należy postępować. Z jej wypowiedzi wynika, że jest osobą doświadczającą ogromnej opieki Bożej, wiele przeszkód stanęło na jej drodze życia, ale Bóg pozwala jej się podnosić. Jej wiersze płynace z głębi serca, są pisane prosto i klarownie, brak w nich zabarwień filozoficznych. Autorka wydała dwa tomiki poezji. Oprócz autorki jej wiersze czytali: Jan Żółtek i Antoni Bosak i autorka relacja.
W trzeciej części wieczoru prezentowana była twóczość Jerzego Woldańskiego. poety zamieszkałego w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, od 1946 roku. W Oleśnicy ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i magistrem pedagogiki specjalnej. Był słuchaczem studiów doktoranckich w Instytucie Badania Prawa Sądowego w Warszawie.
Poeta pisał wiersze w liceum i w wieku 17 lat debiutował w programie Polskiego Radia we Wrocławiu, a 2 lata później w piśmie „Fakty, Wydarzenia”. W tym czasie pisał teksty do piosenek, które były wykonywane na antenach radiowych, lokalnych i ogólnopolskich.Wydał pięć tomików poezji w Oficynie Wydawniczej MAK w Szczecinie w latach 2003-2008 roku. Wiersze poety ukazywały się w ośmiu antologiach wydanych w Szczecinie, Lublinie i Oleśnicy, jak również w trzech antologiach w Chicago. Autor opublikował około 300 wierszy w wielu czasopismach na Śląsku i we Wrocłąwiu.
Woldański to doświadczony poeta, eseista i prozaik. Jego artykuły ukazywały się w wielu czasoposkach województwa Wrocławskiego jak. Recenzje o Jego twórczości pisał krytyk literacki i wydawca ze Szczecina Marian Adam Kasprzyk, Jan Stolarczyk sekretarz Wydawnictwa Dolnośląskiego, prezes ZLP, TVP1, redakcja tyg. „Niedziela” a także duchowni kościoła rzymsko-katolickiego. Poezja Jerzego woldańskiego jest przemyślana, nacechowana troską o losy Ojczyzny. Współpracuje ze Zrzeszeniem Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago od 17 maja 2013 roku. Jego wiersze czytane były podczas ósmej Wiosny Poetyckiej 17 maja 2013 roku i na Jesieni Poetyckiej pod nazwą ”Słońce w Listopadzie” 15 listopada 2013 roku. Spotkania transmitowała na żywo TV . Przyjęty w poczet członków Zrzeszenia od sierpnia 2014 r. Po szczegóły obydwu aurorów odsyłam czytelników na stronę ZLP w Chicago : www.literaci.org. Spotkanie z autorami prowadziła autorka relacji, zaś wiersze czytali; Teresa Kaźmierczyk kuzynka Jerzego Woldańskiego, Antoni Bosak i Jan Żółtek, opieka duchowa o. Jakub Śpiewak SJ.
Alina Szymczyk Fot:Ryszard Siek
Powrót
Proszę zostawić komentarz
Komentarz   


Autor
   



Powrót

Wszelkie prawa zastrzezone