Najnowsza Galeria

Najnowsze artykuły
Z polonijnych dozynek 18 sierpnia 2019
Z pożegnania Antoniego Bosaka i Teresy Kaźmierczak ,czerwiec 2019
Z pożegnania Jana Zbroji lipiec 2019
ze spotkania w Baranowie Sandomierskim
Tryptyk wiosenny Alina Szymczyk
Z majówki poetyckiej w Radoszycach 21 maj 2019
Ze spotkania poetyckiego w Gowarczowie 20 maja 2019
Z wieczoru promocyjnego 21 lutego 2019
Kolędowanie Strong Femily - Silna rodzina 01/29/19
Opłatek Rodziny Radia Maryja 01/06/19
Kategorie
Ogłoszenia
Wiersze
Tryptyk - Wiara Miłość Nadzieja
Marianna Celińska z Podlasia - wiersze
Marianna Celinska z Polski - wiersze
Marianna Celińska z Polski - wiersze
Marianna Celińska z Polski - wiersze
Zakochana jesień
Dzień listopadowy - Władysław Panasiuk
wiersz - Bożena Pawłowska-Kilanowski z Kanady
"Obym ocalała i żyła " Tryptyk /Do Ewangelii 13 Niedziela Zwykła/
...a jednak zmienia sie co dzień
Powrót
Thursday, August 8, 2019
Z pożegnania Antoniego Bosaka i Teresy Kaźmierczak ,czerwiec 2019


Ze spotkania poetycko – pożegnalnego w JOM .

Nie łatwe są pożegnania, ale jest ich coraz więcej. Polacy kiedy osiągną wiek emerytalny wracają do Ojczyzny, często nawet rok , albo dwa wcześniej. W tym roku wielu już wróciło i jeszcze wróci, a powodów jest wiele. Jednym z nich nieuregulowany status, po 28 latach ciężkiej pracy wracają trawieni strachem przed tym, co ich czeka po tylu latach nieobecności . Inni wracają pomimo obywatelstwa bowiem stracili połowę, albo prawie połowę emerytury w związku z przepisami w USA. Inni jeszcze wracają bo mają dość, pragną resztę życia spędzić z rodziną. Do takich osób należy Teresa Kaźmierczyk i Antoni Bosak, obydwoje związani z poetami.
26 czerwca pożegnaliśmy Teresę Kaźmierczak cudowną osobę, która stała się łączniczką pomiędzy ZLP im.JP II w Chicago, a poetą Jerzym Woldańskim z Oleśnicy/k Wrocławia jej siostrzeńcem. Pani Teresa czytała na każdym spotkaniu wiersze poety, który jest z wykształcenia nauczycielem i naszym członkiem od pięciu lat. Jego wiersze zamieszczone są w trzech almanachach wydanych przez Zrzeszenie, brał udział w naszych konkursach patriotycznych zdobywając nagrody. Po mszy św. o 19:00 poeci, członkowie teatru „Rzepicha”i kapela zebrali się w kawiarence – salonie artystycznym JOM, aby pożegnać długoletniego członka ZLP im.JP II poetę religijno-patriotycznego, Antoniego Bosaka, artystę występującego w teatrze od 15 lat, znanego chicagowskiego fryzjera. Antoni to bardzo pobożny i skromny człowiek, patriota jakich obecnie mało, potrafi odróżniź zło od dobrego.

Antoni Bosak urodził się w Zamościu w 1955 roku. W Chicago znany jest jako fryzjer Antoni z filmu TVN pt. „Chicago”, przebywa tu już ponad 28 lat. Ponad 40 lat pisze poezje. Pisanie jest tradycją rodzinna, jego ojciec Tadeusz także pisał wiersze, grywał również w orkiestrach na instrumentach dętych.
Od 2001 roku uczestniczy w konkursach poetyckich organizowanych przez różne czasopisma. Pochodzi z rodziny głęboko religijnej i patriotycznej, stąd wiodącymi tematami jego poezji są: umiłowanie Boga, człowieka i Ojczyzny. Autor tomiku wierszy "Droga do nieba" wydany w 2006 roku. Od 2006 roku członek Zrzeszenia Literatów Polskich im. JP II w Chicago, był w grupie załozycielskiej. Zamieścił swoje wiersze w dwunastu Antologiach wydanych przez ZLP w Chicago w wydawnictwie STK Zagnańsk – Chicago pod kierunkiem dr Macieja Andrzeja Zarębskiego. Nagradzany wielokrotnie w konkursach poezji patriotycznej. Jego wiersze poświęcone Św. Janowi Pawłowi II zostały zamieszczone w almanachu wydanym przez Fundacje Jana Pawła II w Rzymie, w Almanachu rodzaje miłości wydaną przez „Radostowę” pod kierunkiem Antoniego Dąbrowskiego w Starachowicach. „Cena wolności” oto wiersz nagrodzony w konkursie organozowanym przez ZLP w Chicago z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Naród Polski poprzez wieki
Mężnie bronił swej Ojczyzny
Aż zalany falą wrogów
Stracił swoją niezawisłość

Każde nowe pokolenie
Chciało wolność wnet wywalczyć
Wiele polskiej krwi płynęło
W takt nierównej walce –

A gdy wreszcie przyszedł moment
Poróżnienia naszych wrogów
Polski naród walcząc dzielnie
Zyskał wolność dzięki Bogu

Ledwie jedno pokolenie
W wolnej Polsce nam wyrosło
Przyszła druga straszna wojna
I przepadła nasza wolność

Naród nie zatracił ducha
Z czasem wolność znów wywalczył
Źródłem mocy był nasz Kościół
Papież jak też „Solidarność”

Dziś nadchodzą zagrożenia
Od komuny znacznie gorsze
Gdy będziemy wierni Bogu
Utrzymamy wolną Polskę

Wierność Bogu i Ojczyźnie”

Antoni Bosak to wspaniały człowiek, zaskarbił sobie wielu przyjaciół przez te wszystkie lat pobytu na emigracji. W Zrzeszeniu był zawsze pomocny, w teatrze współnotowym przy JOM . W „Rzepisze” zagrał wiele wspaniałych ról , w orszaku „Trzech Króli” jako król, w widowisku „Jasełka” pod nazwą „Wiara Miłość Nadzieja”, w Misterium Męki Pańskiem wcielił się w rolę Św.Piotra, był głosem sumienia, ale również potrafił zagrać Judasz , na 150 lecie „Powstania Styczniowego” był powstańcem , w dożynkach , patriotyczno – religijnych i tradycyjnych, programach przy Pomniku Katyń 1940, dla Radia Maryja, „Wielkanocne dziady” i wiele więcej, Szkoda, że już wyjeżdza , będzie nam go brakowała, również jako znakomitego fryzjera. Antoni chętnie uczestniczył w polonijnych drogach krzyżowych, niesposób wyliczyć wszystkich jego poczynań, że zaskarbił sobie przyjaźń wielu ludzi świadczy fak, iż sala w tym dniu pękała w szwach. Po wieczornej mszy św. u ojców jezuitów odbyło się to jakże rodzinne spotkanie. Zebranych powitał i podziękował Antoniemu za społeczny wkład pracy superior JOM o. Tomasz Oleniacz SJ, następnie o. Jakub Śpiewak SJ opiekun poetów mówił o powrotach do rodzinnych gniazd i poprowadził modlitwę. Spotkanie można podzielić na dwie części, w pierwszej bohater wieczoru recytował z pamięci swoje wiersze, zas w drugiej koledzy ze Zrzeszenia swoje napisane dla niego, a byli to: Ewa Belicki, Ula Brynda, Józef Maciarz Broda, Katarzyna Murawska, Jadwiga Szparkowska, Leszek Bajdyga, Alina Szymczyk, prowadząca spotkanie w imieniu teatru i poetów, na poważnie i dowcipnie. Były śpiewy z muzyką, śpiewali; Jola Kulikowski, Katarzyna Sulejewski, Jadwiga Szparkowski, autorka relacji, Kazimierz Szymański, Jan Zbroja, Antoni Bosak przy dzwiękach wspaniałej kapeli w składzie; Andrzej Krawczyk, Bronisław Nowak, Józef Kramarczyk, Jan Kieta.
Zarząd Zrzeszenia przygotował podziękowania dla Pani Teresy Kaźmierczak i dla Antoniego Bosaka za wkład pracy na rzecz organizacji, wraz z pamiątkowymi wpisami do albumów, dziękując za wszelkie dobro, jednocześnie życząc miłego pobytu w gronie rodzinnym na Ziemi Ojczyźnie.
Alina Szymczyk fot; Ryszard Siek

Powrót
Proszę zostawić komentarz
Komentarz   


Autor
   



Powrót

Wszelkie prawa zastrzezone